Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Usługi uruchamiane ze startem systemu:

Bezwzględnie - potrzebne do prawidłowego działania komputera i systemu:

alsasound
- Ładuje sterowniki ALSA i przechowuje/przywraca aktualne ustawienia miksera. Podsystem dźwięku, lepiej nie wyłączaj.
dbus - DBus jest systemem do komunikacji między programami. Nie wyłączaj!
haldaemon - Hal jest demonem przechowującym informacje o konfiguracji sprzętu. Nie wyłączać, jeżeli chcesz aby wszystko poprawnie działało.
kbd - Ustawienia klawiatury Nie wyłączać. policykitd Struktura definiująca politykę dla komponentów systemu oraz dla części pulpitu. Jest to element używany przez HAL. resmgr Menadżer zarządzania urządzeniami np. terminal emulators, nagrywarki CD, skanery, midi playery. Domyślnie włączony.
rpasswdd - Demon programu sprawdzającego poprawność pliku passwd. Nie wyłączać.
syslog - Demon programu "wyrzucający" na konsole i do pliku informacje o pracy systemu. Nie wyłączać !! Podstawowe narzędzie do kontroli pracy systemu.
xdm - Obsługa X-serwera Podczas uruchamiania podnosi się środowisko graficzne np. KDE, GNOME, Nie wyłączaj! xfs - Serwer czcionek systemu graficznego. Lepiej nie wyłączać, chyba, że domyślnie jest inaczej.

Zależne od sprzętu - jeśli masz laptopa, drukarkę, dżojstik usługi muszą być włączone:

acpid - Demon ACPI - (ang. Advanced Configuration and Power Interface) - standard zarządzania energią opracowany przez firmy Intel, Microsoft i Toshiba, który znacznie zwiększa możliwości oferowane przez APM. ACPI ustala jak BIOS, system operacyjny i urządzenia komunikują się nawzajem w sprawie poboru energii. Jeżeli nie używasz laptopa i procesorów z funkcją oszczędzania energii, możesz usługę wyłączyć. Jeśli masz laptopa musisz to koniecznie włączyć będzie dłużej pracował na bateriach.
cups - Demon wydruku (tu komputer pełni role serwera plików i drukarek). Jeżeli nie masz drukarki, usługę możesz wyłączyć w innym wypadku włącz .
evms - obsługa macierzy EVMS Domyślnie wyłączony.
irq_balancer - Demon sterujący przerywaniami platformy wieloprocesorowej (dual core, quad core). Jeżeli nie masz procesorów wielordzeniowych - możesz wyłączyć w innym wypadku włącz.
joystick - sterowniki dla dżojstika Jeżeli nie masz dżojstika, wyłącz w innym wypadku włącz.
mdadmd - Demon monitorujący macierze raid1, raid5. Domyślnie wyłączony.
microcode - Uaktualnia funkcje procesorów Intel'a Jeżeli używasz procesor inny niż firmy Intel - można wyłączyć ta usługę.
network - Obsługa sieci, konfiguracja interfejsów i routingu. Jeżeli nie masz dostępu do żadnej sieci - możesz wyłączyć.
nfs - NFS to usługa pozwalająca udostępniać zasoby dyskowe komputerom w sieci. Serwer udostępnia katalogi klientom, którzy mogą je podmontować i działać jak na lokalnym systemie plików. Domyślnie włączone, ale jak nic nie chcesz udostępniać, możesz wyłączyć.
nfsboot - usługa uruchamiana wraz z nfs. Jak wyłączysz nfs, automatycznie wyłącza się nfsboot. nfsserver Uruchomienie serwera NFS. Domyślnie wyłączona.
nscd - Name service cache daemon. Jeśli nie używasz komputera w roli serwera, można wyłączyć. Domyślnie wyłączony.
openct - Włączenie obsługi kart chipowych - smart card. Domyślnie wyłączony.
pcscd - Demon przechowujący informacje o kartach chipowych. Domyślnie wyłączony.
powerd - Włącza monitoring UPS. Jeżeli nie masz tego typu urządzeń,które magazynują prąd aby możliwe było dokończenie np. edycji dokumentów i bezpieczne wyłączenie systemu i komputera upewnij się, że usługa jest wyłączona.
powersaved - Funkcja zarządzania energią. Jeżeli nie używasz laptopa i procesorów z funkcją oszczędzania energii, możesz wyłączyć w innym wypadku włącz.
portmap - Portmap RPC jest serwerem, który zamienia numery programowe RPC na numery portów protokołu TCP/IP (albo UDP/IP). Potrzebne jeżeli chcesz skonfigurować NIS, jezeli nie, możesz wyłączyć.
raw - Obsługa tzw. surowych partycji (RAW).
saslauthd - Cyrus-SASL (Simple Authentication and Security Layer) - metoda uwierzytelniania użytkownika wykorzystywana w protokole SMTP. Celem stosowania SASL (SMTP AUTH) jest umożliwienie wysyłania poczty poprzez serwer pocztowy, wyłącznie uprawnionym użytkownikom. Uwierzytelnienie polega na tym, że podobnie jak w przypadku pobierania poczty z serwera (POP3), użytkownik autoryzuje się podając swój identyfikator i hasło. Jeżeli nie masz zainstalowanego Postfixa, nie włączaj.
smartd - Włącza funkcje S.M.A.R.T. który bada stan dysku w czasie uruchomienia komputera. Może się przydać.
smppd - Włącza smppd dla połączeń dial-up Nie korzystasz modemu, wyłącz.
snmpd - Simple Network Management Protocol (SNMP) standard protokołu używanego do nadzoru i zarządzania różnymi elementami sieci komputerowych takimi jak routery, przełączniki, komputery.

Twój wybór - usługi opcjonalne:

earlykdm - Szybki start menadżera X-ów.
earlysyslog - Szybszy start usługi logowania do systemu.
fbset - Framebuffer - bufor ramki, pozwala zwiększyć rozdzielczość konsoli ze standardowej 640x480 na większą. Zaletą tego rozwiązania jest "zaoszczędzenie" miejsca na monitorze dzięki czemu widzimy znacznie więcej niż przy trybie 80 na 25 znaków. Nie wyłączaj jeżeli chcesz aby Twój terminal tekstowy ładniej wyglądał.
cron - Program sterującym zadaniami w czasie. Jeżeli komputer nie pełni roli serwera, na którym muszą być wykonywane co jakiś czas określone procesy/procedury oraz jeśli nie masz procesora z funkcją oszczędzania energii, można wyłączyć. idmapd Włączenie mapowania NFSv4. Domyślnie wyłączony.
ksysguard - Ksysguard jest menedżerem procesów i monitorem wydajności systemu dla KDE. Potrafi monitorować zarówno lokalny jak i zdalne komputery. Ksysguard otrzymuje informacje z tak zwanych czujników. Domyślnie wyłączony. lm_sensors Wykorzystuje czujniki obecne na współczesnych płytach głównych aby wyświetlić informacje o temperaturze, napięciach jak i ilości obrotów wiatraczka. Konfiguracja znajduję się w /etc/sysconfig/lm_sensors. Domyślnie wyłączony.
ntp - Network Time Protocol to protokół internetowy umożliwiający synchronizację czasu pomiędzy komputerami, w szczególności synchronizację z zegarami atomowymi. NTP używa portu 123, jest też wersja z SSL korzystająca z portu 563. Domyślnie wyłączony, ale jak chcesz mieć dokładny zegar na komputerze, możesz włączyć.
postfix - Mail Transport Agent program przekazujący pocztę. Na konto root przychodzą dosyć ważne komunikaty systemowe. Można nie wyłączać.
random - Lepsze generowanie liczb losowych.
rsyncd - Remote synchronization (zdalna synchronizacja) - protokół synchronizacji plików. Przez sieć wysyłany jest spis plików z hash-ami bloków (zwykle ok. 1 kB), po czym na drugiej maszynie program sprawdza, które z fragmentów już posiada.
spamd - Włączenie funkcji filtrowania spamu.
splash - Kolorowe tło podczas uruchamiania systemu.
splash_early - Przerywa animacje po uruchomieniu sieci.
sshd - Demon OpenSSH SSH. SSH, następca protokołu telnet służącego do terminalowego łączenia się ze zdalnym komputerem. SSH różni się od telnetu tym, że transfer wszelkich danych jest zaszyfrowany, oraz możliwe jest rozpoznawanie użytkownika na wiele różnych sposobów. Jeżeli będziesz się zdalnie łączył z innym komputerem, zostaw włączone, jeżeli nie ,wyłącz. Nie używaj telnetu !!! Łącz się tylko używając protokołu 2 ssh. Jeżeli chcesz się zalogować jako root, najpierw zaloguj się na konto zwykłego użytkownika, a dopiero potem przez polecenie su przejdź na konto root.
ypbind - Wyszukuje serwery z domen NIS i zachowuje informacje związane z tą usługą. Raczej zbędne choć w specyficznych warunkach mogą być przydatne.
atd - Demon uruchamiania kolejkowe zadania w celu późniejszego wykonania. Nie uruchamiaj, nie potrzebne.
autofs - Demon uruchamia automatyczne montowanie plików systemowych. Domyślnie wyłączony.
esound - Start usługi uruchamia zdalnego dostępu do karty dźwiękowej. Przed włączeniem skonfiguruj ustawienia serwera dźwięku: Network/Sound/Esound Domyślnie wyłączony.
xinetd - Następca inetd. Jest to tak zwany super serwer sieciowy. Jego zadaniem jest nasłuchiwanie na wybranych portach i przekazywanie przychodzących połączeń wybranym programom.